استرس و اضطراب پرنده:

   یکی از عوامل استرس زا در پرنده، با دست گرفتن  آنها است. چنانچه دمای بدن انسان 37 درجه باشد و دمای بدن پرنده را  42  درجه در نظر بگیریم، با دست گرفتن آنها، در واقع به پرنده شوک سرما وارد کرده ایم.......ناگفته نماند که دمای اندام های انتهایی بدن انسان مثل دست و پا از 37 درجه هم کمتراست و به 35 درجه هم می رسد . در واقع مانند اینست که ما ازهوایی که 5 درجه سانتیگراد هست، وارد هوای صفر درجه و یا کمتر بشویم ..... که اختلاف دما خیلی زیاد است واین تغییر ناگهانی  دما ، باعث ایجاد استرس می شود و بخاطر همین است که بعضی پرندگان را که با دست می گیریم ، غش میکنند و  به اصطلاح پرورش دهندگان در اینحالت پرنده هوا گرفته است .توصیه میشود ، چنانچه قصد گرفتن پرنده خود در جهت کوتاه کردن ناخن یا نوک و پرها یا قطره  پشت گردنی ویا بازدید دوره ای  دارید، حتما" از سه روز قبل ویتامین   مصرف نمایید. زیرا تاثیر زیادی  در کاهش استرس وارده به پرنده دارد و ازبروز بیماری ها در پرنده جلوگیری می کند. 

 گاهی اوقات در برخی از قناریها و پرندگان،اضطراب و استرس شدیدی دیده می شود،بطوریکه هر زمان که به طرف قفس نزدیک می شویم تا غذای آنها را در اختیارشان بگذاریم، پرنده به خاطر استرس، خودش را به در و دیوار قفس می کوبد و گاهی با دهان باز در کف قفس می نشیند.اینگونه پرندگان در زمان جفت انداختن هم به  سختی جفت می خورند و در زمان تخم گذاری هم با کوچکترین صدا و دیدن پرورش دهنده، از وحشت زیاد از روی تخم بلند شده و خود را به در ودیوار قفس       می زنند که در برخی اوقات باعث شکسته شدن تخمها می شوند.اینحالت بیشتر در قناریهای جیبر ، جیبوس  و قناریهای قرمز ریز نقش و سهره ها ودر برخی از گونه های طوطی و فنچ گلدین و زبرا و... دیده می شود.

راهکار تجربی که پیشنهاد می کنم، اینست که باید سبزی اسفناج هفته ای دوبار به خاطر آهن بالا در اختیار آنها گذاشته شود ودر ضمن میتوان از سبزی پونه یا پودرسبزی خشک شده پونه در طول سال استفاده کرد. بدین شکل که مقداری پودر سبزی پونه را روی غذای تخم مرغی بریزید و در اختیارآنها قرار دهید و همچنین  می توانید از مخلوط عرق پونه وآب در طول هفته داخل جا آبی ریخته و در اختیارپرندگانتان قرار دهید.با این روش، بتدریج حالت استرس و اضطراب و وحشت قناری و پرندگان ، از بین رفته و آرامش دوباره نصیب پرنده خواهد شد.

همچنین این نکته هم قابل ذکر است که بوی سبزی پونه باعث شادابی و سرحالی در پرنده می گردد ودر زمان جفت اندازی برای کلیه پرندگان زینتی و قناری ها در سالن پرورش مفید و لازم است.

 

 

 

تاريخ انتشار : 1396/9/14
   
تمام حقوق این سایت محفوظ و متعلق به قناری گرگان است Design & Develop by: s_akbary@hotmail.com
درباره ما  |    تماس با ما  |    نژادهای قناری  |    پیوند ها