اهمیت آبتنی :

آبتنی ، علاوه برتمیزی و شفافیت پرها  و سرحال شدن پرنده ها ،ازخصوصیت دیگری برخوردار است. در پرهای قناری منافذی بشکل لوله های خون رسان پرها به رنگ لوله های سفید و شفافی وجود دارد که اسکلت اصلی قسمت کرکی پر را تشکیل می دهند. این لوله ها مانند یک رادیاتور و یک کولر عمل میکنندکه علاوه بر ایجاد تعادل وشتاب در پرواز ، باعث تنظیم دمای بدن پرنده درهرنوع شرایط آب و هوایی می شوند.

با ازدیاد خون در این لوله های شریانی، پر همچون پتویی گرم میشود و با کم خون شدن آنها پرها همچون یک خنک کننده عمل میکنند . حالا در زمستان وقتی پرنده آبتنی میکند، آب باعث ایجاد بستر نازکی بر روی پرها میشود ، از آنجایی که دمای آب پایین است، باعث فعال تر شدن لوله های خون رسان پرها می گردد که همین عامل باعث تولید جداره ای گرمایی در بین پرها می شود، در صورتی که قسمت کرکی پر سرد است اما لوله های خون رسان که دربین پرها و چسبیده به بدن پرنده هستند دارای گرمای محافظت کننده می باشند که همین عامل باعث گرم نگه داشتن پرنده  می شود. ولی در تابستان به پرها رطوبت خاصی می دهد و باعث میگردد که لوله های خون رسان کمتر فعالیت کنند تا پرها در مقابل نور خورشید خشک نشوند و همچنین دمای بدن پرنده بخاطر گرمای بیش از اندازه بالاتر نرود.

 نقش دیگر آبتنی اینست که ، درتابستان آبتنی با نرم کردن سطح پوست، باعث راحت تر جوانه زدن پرهای جدید و جلوگیری از برگشتن و رشد بهتر پرها میشود. اغلب مواقع ،این پرهای تازه در حین رشد یا به جایی گیر می کنند و یا به وسیله پرنده های دیگر، کنده میشود و باعث خونریزی و جلب دیگر پرنده ها به کندن بقیه و خوردن پرها می گرددکه با آبتنی کردن ، خونهای آغشته به پرها شسته می شود.

لازم به ذکر است ،که بهترین زمان برای آبتنی در هنگام ظهر است، زیرا دما در اوج است و پرنده فرصت خشک کردن خودرا دارد. می توانید از مواد ضدعفونی یا شامپوهای مخصوص آبتنی مانند وایتازون و... ویا بصورت سنتی از جوش شیرین به مقدار نوک چاقو در یک وان حمام آبتنی استفاده کنید . در تابستان دو نوبت و درزمستان یک نوبت در هفته آبتنی مفید است . بهتر است قبل از آبتنی ، جادونی و کف دریاها را برای جلو گیری از خیس شدن آنها برای مدت کوتاهی خارج کنید و همچنین بعد از آبتنی حتما  قفس ها و کفی ها را تمییز وخشک نمایید.

تاريخ انتشار : 1395/11/14
   
تمام حقوق این سایت محفوظ و متعلق به قناری گرگان است Design & Develop by: s_akbary@hotmail.com
درباره ما  |    تماس با ما  |    نژادهای قناری  |    پیوند ها